תחום ההתמחות שלי

שיקום פה

מהו שיקום הפה?

שיקום הפה הוא תחום התמחות ברפואת השיניים, העוסק בשחזור השיניים במטרה לשפר את מצבן, הן פונקציונלית והן אסתטית. באמצעות אבחנה מדויקת של המטופל, הנעשית בהתבסס על תפקוד מערכת הלעיסה, הניסיון הקליני והספרות המחקרית, בוחר הרופא את דרך הטיפול המתאימה באופן ספציפי למטופל.

ייחודו של מומחה בשיקום הפה

לעומת רופאים אחרים, למומחה בשיקום הפה יש ידע עשיר ומקיף, הנובע מכך שעליו לעבור הכשרה גם בתחומי התמחות נוספים ברפואת השיניים. עובדה זו הופכת אותו ל"אדריכל" של הטיפול הדנטלי, כאשר הוא מצויד ביכולת אבחון, תכנון מערך טיפלי וביצועו בצורה הטובה ביותר, תוך שימת דגש על נוחות המטופל ושמירה על אסתטיקה מקסימלית.

מתי כדאי לפנות למומחה בשיקום הפה?

 • שיקום קדמי מורכב בעל אתגר אסתטי
 • שיקום נרחב הכולל את שתי הלסתות ומצריך איזון סגרי ביניהן
 • מחלה גנטית הגורמת להרס נרחב של המשנן
 • מחלת חניכיים חמורה הדורשת שיקום שיניים שאבדו או עקירה של שיניים מרובות
 • טיפול המצריך שתלים מרובים, אשר יש לתכנן את מיקומם ואת השיקום האידיאלי עבורם, תוך התחשבות בתמיכת הרקמות הרכות
 • שחיקת שיניים נרחבת
 • עששת חמורה הגורמת להרס נרחב
 • כישלון של שיקום קודם

מהן האפשרויות הקיימות בשיקום הפה?

שיקום קבוע:

 • כתרי חרסינה על בסיס מתכת
 • כתרי חרסינה מלאים / על בסיס זירקוניה / כתרי זירקוניה מלאים
 • שיקום על גבי שתלים, מודבק או מוברג, שניתן להסרה רק על ידי רופא השיניים

שיקום נשלף:

 • תותבות חלקיות ושלמות נשלפות
 • תותבות נשלפות נתמכות שתלים

מגיע לכם את הטוב ביותר, לכן הקפידו לקבל חוות דעת של מומחה לשיקום הפה לפני ביצוע כל טיפול דנטלי מורכב. קבעו פגישת ייעוץ והבטיחו את הצלחת טיפולכם.

כתר וגשרים

הצורך בכתר לשיניים

כתר הוא תותבת חלקית קבועה המהווה תחליף פונקציונלי ואסתטי לשיניים פגועות. פגיעות כאלו יכולות להתרחש כתוצאה מעששת נרחבת וביצוע שחזור נרחב המותיר קירות שן מעטים ודקים, שיניים לאחר טיפול שורש, שחיקת שיניים נרחבת או אסתטיקה לקויה. גשר משמש לאותה פונקציה, אך הוא למעשה יחידה תלויה של כתרים המחוברים יחדיו. על מנת שהכתרים יהיו אפקטיביים ומוצלחים, על הרופא המטפל להתאים את גוון השן הנכון, לטפל בעששת אם יש כזו, לדייק בהכנת המבנה ולבחור מעבדה איכותית שתצליח בייצורם הסופי.

החשיבות בהתאמת הכתר

אם תפקידו של הכתר להחזיר את השן למצב בו היא נראית אסתטית לעין, ומשמשת לכל הפונקציות הנדרשות ממנה באופן תקין, הרי שהתאמתה המדויקת לחלל הפה היא בעלת חשיבות קריטית. הכתר מורכב מכיפה של מתכת אשר עליה מאחים את החרסינה. הרכב המתכת משתנה לפי בחירתו של הרופא. במרפאתה של ד"ר חגית פניני, אין פשרות כשזה מגיע לאיכות, ולכן הכתרים המועדפים הם על בסיס זירקוניה / פרטאו.

יתרונות כתרי הזירקוניה / פרטאו

זירקוניה היא התחמוצת של היסוד המתכתי זירקוניום. מדובר בחומר קרמי לא מתכתי, בעל תכונות מכניות ואופטיות משופרות:

 • עמידות גבוהה לשבירה ושחיקה – כתרי הפרטאו מתאימים במיוחד למקרים של שחיקת שיניים, החומר ידידותי לרקמת החניכיים ואינו גורם לתופעות לוואי.
 • אסתטיקה לא מתפשרת – ללא השתקפות אפורה מבעד לחרסינה.
 • שימור חומר שן – ניתן לבצע כיפה דקה באופן יחסי, ולהוריד פחות מחומר השן.
 • טכנולוגיה המתבצעת באופן ממוחשב – דבר המהווה יתרון משמעותי במקרים של שיקום לסת שלמה.

מגיע לכם את הטוב ביותר

על אף כי מדובר בהוצאה כספית ניכרת, ועשוי להיות מפתה להוזיל עלויות, חשוב שתבחרו רופא מטפל מיומן ואמין, על מנת שתוכלו לבטוח בו כי הוא בוחר בחומרים המתאימים עבורכם. כתר שאינו איכותי ומדויק מספיק, עלול לגרום לבעיות רבות בחלל הפה, כמו גם לחוויה אישית מתסכלת ולא נעימה. עם הטכנולוגיות הקיימות כיום, אין כל סיבה להתפשר – בחרו בכתרים המתאימים לכם.

בריאות הפה שלכם חשובה! אני מזמינה אתכם לקבוע פגישת ייעוץ, ויחד נבחר באפשרות הטובה ביותר עבורכם.

תותבות נשלפות

מהן תותבות?

התותבות מהוות תחליף לשיניים, והן עשויות לבוא בצורת שן בודדת או כקשת המחליפה את כלל השיניים.

במקרים בהם סובל המטופל מאובדן שיניים, התותבות מסייעות הן לאסתטיקה של הפה והן לצרכים כגון לעיסת מזון או הגייה ברורה.

שיניים חסרות עשויות לגרום למראה מבוגר ומוזנח, ולתחושת חוסר ביטחון קשה. התותבות מתפקדות כשיניים לכל דבר, והן בעלות מראה טבעי, כך שהשימוש בהן עבור המטופל גורם, פעמים רבות, להקלה משמעותית.

תותבות נשלפות – מה צריך לדעת?

 • תותבת חלקית להוצאה – שחזור נשלף העשוי מאקריל, המשלים שיניים חסרות, תוך שהוא נתמך על השיניים הנותרות ועל הרקמות הרכות. תותבת זו היא זמנית, והיא תשמש את המטופל בתקופת המעבר בין עקירות השיניים להשתלות, על מנת לקיים את צרכיו הפונקציונליים ולשוות מראה אסתטי. במקרים בהם בשל מצב רפואי או כלכלי לא ניתן לבצע שתלים, התותבות החלקיות יהוו את השיקום הסופי, והן תהיינה עשויות מבסיס מתכתי המקנה חוזק, ומצופות באקריל.
 • תותבת שלמה – שחזור נשלף העשוי מאקריל, המתאים למחוסרי שיניים ונתמך על ידי הרקמות הרכות. תותבת זו מדמה את רקמת החניכיים בשילוב עם השיניים, ועשויה לבוא עם או בלי רשת מתכתית. במקרים מסוימים תשמש התותבת השלמה לאחר עקירות מרובות של שיניים, ולפני החדרת שתלים.

הסתגלות לוקחת זמן

על אף העובדה שהיא מהווה פיתרון יעיל, בין אם באופן זמני או קבוע – יש לקחת בחשבון כי ההסתגלות לתותבות אינה פשוטה ולרב נמשכת כמספר שבועות. חשוב לציין כי שמירה על ההיגיינה של התותבות מאוד חשובה, כך שיש צורך בהוצאת התותבות וניקיונם היסודי באופן יומיומי.

תותבות נשלפות על גבי שתלים

כאשר מרכיבים את התותבות למחוסרי שיניים, והן נתמכות אך ורק על ידי הרקמות הרכות, ישנה בעיה של חוסר יציבותן, והדבר יכול לפגוע משמעותית באיכות החיים. עם זאת, כאשר התותבות מורכבות על גבי שתלים, אלו עוזרים לייצב אותן, והתוצאה המתקבלת חזקה באופן משמעותי, ונעימה יותר עבור המטופל. ממקמים 2 עד 4 שתלים, ומחברים אותם לתותבת בעזרת מנגנונים שונים. במרפאתה של ד"ר חגית פניני, עושים שימוש במחברים מסוג לוקייטורים, אשר מעניקים אחיזה מצוינת וקלים לתחזוקה.

אין סיבה שתחושו אי נוחות. אני מזמינה אתכם לקבוע פגישת ייעוץ ויחד נמצא את הפיתרון המתאים עבורכם.

שיקום "הכל ביום אחד"

הטעות הנפוצה לגבי שיקום ביום אחד

מרפאות שיניים רבות מציעות לבוא אליהן ליום שיקום, אשר בסופו המטופל יוצא משם כאשר השיניים שלו נראות נהדר, וכל בעיותיהן נפתרו. נשמע טוב מדי מכדי להיות אמיתי? בצדק. המבינים בתחום יודעים כי הבטחות אלו רחוקות מלהיות מדויקות. חשוב לדעת את המשמעות האמיתית של שיקום זה, ולזהות כי כל מידע אחר הוא בגדר הטעיית הציבור.

תהליך השיקום – העובדות

 • המועמדים המתאימים לשיקום זה הם אלו שיש לעקור את כל או את רוב שיניהם
 • מתבצעת השתלה של כ-6-8 שתלים בלסת
 • על גבי השתלים מורכב גשר זמני
 • השיקום הניתן אינו סופי, ומהווה פיתרון לתקופה של כ-3-6 חודשים, עד ללקיחת מידות עבור השיקום הסופי.

איכות לפני מהירות

חשוב לדעת כי גם את הפעולות שכן ניתן לבצע במסגרת יום השיקום הזריז, לא עושים בכל מחיר. על הצוות המטפל להיות מיומן ובעל ניסיון, על מנת לזהות את המקרים בהם העצם אינה איכותית מספיק בכדי לשאת את עומס כוחות הלעיסה, והדבר עלול לגרום לתוצאות טיפול אשר אינן משביעות רצון, ואף לכישלונו המוחלט של הטיפול. שיקול דעתם של הצוות הרפואי חייב להנקט בכל מקרה לגופו.

סיום הטיפול

תהליך לקיחת המידות לקראת השיקום הקבוע, נעשה רק לאחר החלמתם המלאה של השתלים, אשר אורכת בממוצע בין 3-6 חודשים, אך עשויה להגיע גם עד 8 חודשים. חשוב להיאזר בסבלנות, מאחר ותהליך המידות עשוי לקחת עד כשלושה חודשים, אך הוא המבטיח שהתוצאה תהיה מדויקת ותעניק לכם את החיוך האסתטי המגיע לכם.

טיפולי שיקום במרפאתה של ד"ר חגית פניני – ליווי מלא

כאמור, יש חשיבות רבה לבלת תמונת מצב מציאותית לצד מקצועיות לא מתפשרת. במרפאתה של ד"ר חגית פניני, שיקומים מורכבים אלו נעשים בשיתוף פעולה של כירורג ומרדים המומחים לתחומם, ועם טכנאי אמן אשר נוכח בניתוח. כמו כן, לא מתאפשרות "הפתעות" המותירות אתכם במצב בו אינכם יכולים להתערות בחברה, שכן גם במקרים בהם נאלצים לעקור שן קדמית, הרי שנבצע גם את ההשתלה באותו יום, כך שהמטופל יצא עם כתר זמני אסתטי וראוי.

אני מזמינה אתכם לקבוע פגישת ייעוץ ולבוא להתרשם ממגוון השיקומים המוצלחים שביצעתי בלקוחות שבעי רצון.

שחיקת שיניים וסד לילה

מהי שחיקת שיניים?

תופעת שחיקת השיניים נפוצה ביותר, וקיימת אצל הרוב המוחלט של האוכלוסיה. שחיקת השיניים היא פעולה המתבצעת לאורך זמן, בה מופעלים כוחות לעיסה בלתי מודעים, אשר עוצמתם גדולה משמעותית מהרגיל. שחיקת השיניים נעשית, לרוב, במשך שינת הלילה, ונובעת ממצבי מתח או חרדה לא מודעים.

הסימפטומים של שחיקת השיניים

 • כאבים בפרקי הלסת
 • מתח בשרירי הפנים
 • רגישות יתר של השיניים
 • נזק לשיניים בדרגות משתנות, בהתאם לחומרת השחיקה ולמשך זמן התרחשות התופעה
 • כאבי ראש
 • טריזמוס – אי יכולת לפתוח את הפה באופן מלא

תפקידו של סד הלילה

סד הלילה הוא מתקן המהווה מעין מעטפת, רכה או קשיחה, לשיני המטופל. הוא עשוי מחומר אקרילי הבולם את עוצמת ההידוק ומפחית אותה למינימום, ועל ידי כך מונע את הידוק השיניים בשתי הלסתות ואת פעולת שחיקת השיניים. סד הלילה מותאם באופן אישי לכל מטופל, ויש ליצור בו את האיזון המדויק שבין קיומם של המגעים הרצויים לבין נוחותו המקסימלית של המטופל. יש לדאוג לתחזוקה תקופתית קבועה על מנת לאזן את הסד ולשמור על יעילותו. חשוב לציין כי בעוד שסד הלילה מונע את הנזק לשיניים, הוא אינו מונע את התופעה עצמה.

חשיבות האיתור המוקדם

איתור מוקדם של תופעת שחיקת השיניים הוא משמעותי ביותר, שכן הוא עשוי למנוע את הנזק המסיבי שהדבר מחולל, ולהעניק את הפיתרון המתאים טרם התפתחותה של בעיה רצינית. איתור מוקדם עשוי למנוע שיקום נרחב בהמשך. במקרים בהם בוצע שיקום פה מלא כתוצאה משחיקת שיניים – ההמלצה לשימוש בסד לילה עודנה תקפה, שכן יש למנוע שברים בשחזורים שבוצעו. עבור שוחקי השיניים, מומחה לשיקום הפה הוא הכתובת הנכונה ביותר, שכן הוא בקיא בתחום ומכיר את השיקולים שבבחירת חומרי השחזור.

אני מזמינה אתכם לקבוע פגישת ייעוץ ולשים סוף לשחיקת השיניים ולנזקים שהיא גורמת.

ניווט מהיר בנושא שיקום פה

דילוג לתוכן